Karabük Yuvam Emlak Ofis  Hizmerleri - (0370) 413 28 26

Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi?

Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi?
4
Nisan
Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi?

Konut faizleri 2018 yılında düşecek mi, ev kredisi için faizler ne kadar önemli ve Merkez Bankası tarafından ev fiyatları ile ilgili 2017 sene için değerlendirme raporunu açıklanmıştı. Belirtilen bu rapora göre, geçen sene içinde ev satışlarının bir önceki seneye göre ortalama % 5,1 seviyesinde artış gösterdiği belirtiliyor.

Açıklanan raporda geçen sene, konut kredisi faiz oranlarında meydana gelen yükselişe rağmen, ülke genelinde toplamda ipotekli konut satış adedi ile ipotekli ev satışlarının genel olarak hesaplanan rakamlar üzerindeki payı bir önceki seneye göre dikkate değer oranda artış göstermişti. Fakat, ipotekli ev satışlarının başta İstanbul ve Ankara gibi önemli kentler başta olmak üzere birçok şehirde dikkat çekecek şekilde gerilediği biliniyor.

Ayrıca Merkez Bankası, 2018 yılının ilk aylarında bankalar tarafından sağlanan konut kredisi miktarının da yıllık olarak düşüş yaşayabileceğini öngörülerinde belirtmişti.

Konut Kredileri İçin Faizlerde Yasal Düzenlemeler

Merkez Bankası Raporunda;

“Yapı kullanım izni ve ilk el satış miktarları bir önceki seneye göre artış gösterirken, daha önceki senelerde olduğu gibi 2017 senesinde de yapı kullanım izinlerinin 1. el konut satış adedi miktarından daha yüksek olduğu incelemeye alınmıştır. Ayrıca yabancılara yönelik gerçekleştirilen konut satışları, vatandaşlık ile KDV muafiyeti gibi bazı önem arz eden yasal düzenlemelerin de ortaya çıkması ile bir önceki seneye göre belirgin bir artış göstermiştir.